Potřebujete radu?

Jak sekat trávník zahradním traktorem pro skvělý výsledek?

Jak správně sekat trávník zahradním traktorem pro skvělý výsledek?


Zdá se to být jednoduché – sečení přece není žádná věda. Nicméně pokud Vám opravdu záleží na vzhledu trávníku, je dobré se držet několika velmi jednoduchých zásad. 

Kombinace podélného a příčného řezu

Podélný v kombinaci s příčným řezem ve stejné výšce přispívá k dosažení  nejlepšího vzhledu.

Ať už trávník sečete na okrasných plochách nebo na užitném trávníku, doporučuje se jej zkracovat podle jeho přírůstku (tzn. v horkém létě se neseče tak často) a to vždy maximálně o 1/3. Tím není nadbytečně zatěžován horkem a suchem. Při vyšší výšce také lépe drží vlhkost a lépe se udržuje optimální vodní režim rostlin.

 

Trávníky (nemluvíme-li o golfových nebo nově založených) se doporučuje zkracovat na 3 - 5 cm, přičemž pokud je trávník brán spíše jako okrasný a je bez větší zátěže, seče se na spodní hranici zmíněného rozpětí. Jednou za čas je pro dosažení ještě lepšího vzhledu vhodné prostřídat sečení s mulčováním. Více o mulčování najdete v samostatném článku.

 

servisní zvedák
Zahradní traktor na servisním zvedáku připravený na broušení nožů

Vždy je důležité mít dobře nabroušené nože. Tupé nože roztřepí konečky stébel a může docházet ke žloutnutí trávníku. Ostré nože zajistí čistý řez, který se také mnohem lépe hojí. U našich sekacích traktorů je broušení velmi jednoduché - zabere jen pár minut a zvládnete ho sami. Jak na to se můžete podívat v servisním videu.

 

TIP: Pokud nemáte čas udržovat trávník a máte přerostlou trávu, tak si přečtěte tento článek.

<< zpět na seznam článků >>