Mulčování nepředstavuje jen ušetření pracovního času, který nemusíte trávit zajížděním na místo vysypávání. Důležitou výhodou je také použití posečené trávy jako přírodního hnojiva.
Mulčovací sady pro naše zahradní traktory se skládají ze zahnutých mulčovacích nožů, které se přidávají ke stávajícím nožům a mulčovací záslepky zabraňující proudění trávy do tunelu. Stávající nože několikrát přeseknou stébla pro co nejlepší rozložitelnost. Speciální zahnuté mulčovací nože pak vrhají posekanou hmotu hluboko do trávníku.
Na trávnících kolem domu, na kterých chcete docílit okrasného vzhledu, se doporučuje střídat sečení se sběrem a mulčování, které je dobré provádět přibližně jednou za měsíc. Nebudete mít problém, že si budete na botách do domu nosit kousky pomulčované trávy, ale hlavně nebudete muset řešit, co s travní plstí, která se v některých podmínkách při častém mulčování může tvořit.
Doporučená výška sečení při mulčování husté jarní trávy je 2 – 3 cm, u slabší podzimní trávy je to 4 – 7 cm. Také platí pravidlo zkracování o maximálně 1/3 (tento systém tedy není vhodný na mulčování vysoké trávy).
Pokud je to možné, mulčujte před nástupem horkého období, protože mulč pomáhá déle udržovat vlhkost. Jestliže je trávník hodně vyschlý, slabý a řídký, nemulčujte jej a raději zvolte sečení se sběrem. Jinak by se v trávníku mohly začít prosazovat mechy nebo jiný plevel.
Užitné trávníky, u nichž tolik nezáleží na precizním vzhledu, je možné mulčovat namísto sečení se sběrem. Nicméně v takovém případě je dobré spíše uvažovat o krytu proti kamenům, který se dá rychleji nasadit a lze použít i na vysokou trávu.